Polacy, którzy zdobyli Nobla

8 – tylu Polaków zdobyło nagrodę Nobla. Dzięki je czas oraz tematyka, a łączy innowacyjność. Najwięcej odznaczeń dostali literaci, ale nie tylko. Sprawdź, kto  zdobył Nagrodę Nobla.

Pierwszym laureatem, a raczej laureatką, była pochodząca z Polski Maria Skłodowska-Curie. Pierwsze odznaczenie dostała w 1903 r. z zakresu fizyki, a w 1911 r. zaś – z chemii. Na kolejnego laureata nie trzeba było długo czekać. W 1905 r. odznaczony został Henryk Sienkiewicz, a w 1924 r. – Władysław Reymont. O klasie polskich literatów nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie jak o wielkości Czesława Miłosza. Poeta tworzył nie tylko w języku polskim, ale też angielskim. Doceniony został w 1980 r.

Kolejne dwie prestiżowe nagrody były przyznane w kategorii Pokojowej Nagrody Noble. W 1983 r. otrzymał ją Lech Wałęsa, zaś 12 lat później Józef Rotblat. Ten drugi większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, jednak do końca życia mówił o sobie, że jest Polakiem z brytyjskim paszportem.

Dwa ostatnie odznaczenia przyznane były w zakresie literatury i trafiły do kobiet. W 1996 r. uhonorowano Wisławą Szymborską, a w 2019 r. Olgę Tokarczuk. Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy!

.