10 roślin, które oczyszczają powietrzeLubisz kwiaty i masz ich pełno w domu? Świetnie. A wiesz, że niektóre z nich są szczególnie potrzebne w naszym otoczeniu? Niektóre z nich bowiem szybko i skutecznie oczyszczają powietrze. Przestań narzekać na smog i pozbądź się go dzięki pięknym, zielonym parapetom.

1. Skrzydłokwiat

To piękna, która może przynieść dużo pożytku oprócz niewątpliwej ozdoby domu. Jej piękne zielone liści są bowiem odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza z niektórych rodzajów lotnych związków organicznych. Szybko i skutecznie pozbywa się szczególnie benzenu i acetonu. Ten pierwszy jest częstym składnikiem farb, olejów i wosków do drewna. Aceton natomiast jest powszechnie stosowany w środkach czystości, ale też artykułach kosmetycznych. Zawierają go m.in. zmywacze czy lakiery do paznokci.

Pamiętaj jednak, że skrzydłokwiat to nie tylko piękna i pożyteczna roślina, ale też zdradliwa. Zawiera w sobie truciznę, której spożycie może być bardzo groźne dla dzieci i zwierząt.

2. Bluszcz pospolity

To jedna z najpopularniejszych w naszym kraju roślin oplatająca płoty, mury czy całe domy. Jest niewymagająca, nie potrzebuje też zbyt wiele słońca. Okazuje się, że jest to bardzo dobry nie tylko na zasłonienie się przed złośliwym sąsiadem, ale przede wszystkim najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia. Bluszcz absorbuje bowiem formaldehyd. To jedna z najczęściej występujących substancji, która zatruwa powietrze. Skąd się w nim bierze? M.in. ze spalin samochodowych. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy warto więc sprawić sobie taką osłonę.

3. Paprotka

To chyba najbardziej znany kwiat domowy o takich właściwościach. Ze względu na swoje właściwości chętnie uprawiały go nasze babcie. Jeden kwiatek pochłania ona znaczą część formaldehudu unoszącego się w naszym domu. Do tego jest piękna i bardzo łatwa w utrzymaniu.

4. Dracena

Domowa odmiana tej rośliny może osiągać nawet 2 metry, ale odpowiednio hodowana jest zazwyczaj o wiele mniejszym kwiatem chętnie stawianym na polskich parapetach. Nie ograniczaj się z nią w żaden sposób – zyskasz nie tylko ozdobę o charakterystycznym wyglądzie, ale przede wszystkim naturalny oczyszczacz powietrza. W pokoju, w którym stoi, pozbędziesz się dzięki niej takich substancji jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd. Wszystkie je znajdziesz w chemii domowej i budowlanej/;

5. Epipremnum złociste

To kolejna roślina, której nie mogło zabraknąć w domu każdej babci. Plotła się po ścianach, zwisała z sufitu. Dzięki temu babcie pozbywały się formaldehydu, benzenu i tlenku węgla. Może chcesz wrócić do tych aranżacji?

6. Sansewieria

To kwiat idealny dla osób zapominalskich, które jednak wolą standardowe kwitki zamiast kaktusów. Jest jedną z najłatwiejszych rośli w utrzymaniu. Można ją podlewać tylko raz na jakiś czas, a dłuższy okres bez kropli wody przeżyje bez najmniejszego problemu. Do tego pomoże pozbyć się benzeny i formaldehydu z powietrza.

7. Aloes

Sukulent, który znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Ma bardzo charakterystyczne liście – twarde i ząbkowane. To w nich znajduje się sok, wykorzystywany na wiele sposobów. Ale to też te specyficzne liście są odpowiedzialne za filtrowanie powietrza i oczyszczanie go z formaldehydu i benzenu.

8. Fikus (figowiec)

To kolejna roślina, którą znajdziesz w większości polskich domów. Czasami ma formę drzewa, czasami zaś małego krzewu – wszystko zależy od inwencji jej gospodarza. Nie warto go zbytnio ograniczać. Figowiec bowiem pomoże nam pozbyć się z powietrza w domu ksylenów, formaldehydu, benzenu, amoniaku i oktanu, czyli wszystkiego tego, co jest szkodliwe. Figowiec nie jest jednak prosty w uprawie i znany jest ze swojej niechęci do przenosin. Może wtedy zgubić wszystkie liście. Trzeba na nie uważać szczególnie w domach z dziećmi i  zwierzętami, które mogą je zjeść. Fikus jest rośliną trującą.

9. Trzykrotka

Potrzebujesz szybkiego i skutecznego „filtra” do domu? Ten kwiat będzie idealny. Rośnie bardzo szybko, a niechciane pędy bez obaw możesz usunąć. Jeśli jednak Ci zbytnio nie przeszkadzają – zostaw je. To właśnie dzięki liściom trzykrotka szybko i skutecznie usunie z Twojego otoczenia trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Brzmi nieznajomo? Nic nie straciłeś. To same szkodliwe substancje, których każdy powinien unikać.

10. Daktylowiec

Inaczej nazywana palmą daktylową. To bardzo egzotyczna roślina, która doskonale radzi sobie w polskich domach, a latem również na tarasach czy w ogrodach. Z powietrza usuwa ksyleny i formaldehyd, dzięki czemu od razu nasze otoczenie jest znacznie zdrowsze.

.