10 sposobów, jak zaoszczędzić pieniądze mając dzieciPo co wydawać pieniądze, skoro można mieć coś za darmo? Oto 10 sposobów, dzięki którym codziennie będziesz mógł oszczędzać pieniądze. Spokojnie, Twoim dzieciom niczego nie zabraknie, a w niektórych przypadkach nawet na tym zyskają. Wykorzystaj je w praktyce i ciesz się dodatkową gotówką. Tylko… nie wykorzystuj jej na dzieci! 

1. Proś o próbki

Jedziesz na wakacje i potrzebujesz małych opakowań kosmetyków? Bez problemu znajdziesz wersje podróżne ulubionych specyfików, ale ich cena powala na kolana – za małe opakowanie zazwyczaj trzeba zapłacić niewiele mniej niż za standardowe. Można też kupić małe, puste opakowania i przelać do nich kosmetyki. Tylko… po co? W drogeriach i aptekach zawsze obsługa dostaje darmowe próbki od producentów. Wystarczy tylko udać zainteresowanego klienta, który na pewno wróci, jeśli dany produkt się spodoba. 

O próbki możesz też zapytać swojego lekarza pediatrę. Oni również dostają darmowe syropy, tabletki i wiele innych specyfików. Wystarczy poprosić. Jeśli pediatra ma zapas na pewno się z Tobą podzieli. A to pozwoli na bardzo dużą oszczędność!

Znalezione obrazy dla zapytania niania do dziecka

2. Zaoszczędź na niańce dla dzieci

Pracujecie z partnerem w tych samych godzinach? Na nianię wydajecie majątek? Sprawdź, czy możesz zmienić godziny pracy. Często nawet niewielkie zmiany w grafiku sprawią, że rodzice mogą bez problemu pracować i wymieniać się w opiece nad dziećmi. Może okazać się, że niania nie jest wcale potrzebna, a wasze oszczędności dzięki temu znacznie wzrosną. To też duża korzyść dla dzieci, które na pewno będą szczęśliwsze ze spędzania czasu z mamą lub tatą niż z obcą osobą. Od czego zacząć? Ustal nowy harmonogram swojej pracy i spytaj o zgodę szefa. Najwyżej… powie nie.

3. Nie dekoruj pokoju

Znalezione obrazy dla zapytania dekoracje do pokoju dziecięcego

Wszystkie dodatki i ozdoby w dziecięcym pokoju wyglądają ładnie, ale zazwyczaj podobają się one… wyłącznie rodzicom. Nie ma więc sensu wydawać pieniędzy, tym bardziej, że są one drogie. Poczekaj, aż Twoje dziecko podrośnie i będzie miało własny gust. Pozwól mu na wybranie tych ozdób, które będą mu się podobały. Na pewno znacznie zaoszczędzisz pieniądze, a te które wydasz nie pójdą na marne.

4. Kup przewijak, który jest jednocześnie komodą

Znalezione obrazy dla zapytania przewijak komoda

Obie te rzeczy są niezbędne w pokoju malucha. Obie też nie należą do najtańszych. Świetnym rozwiązaniem jest więc ich połączenie. To też duża oszczędność miejsca. Dziecko z przewijaka wyrasta dość szybko, ale mebel zawsze przyda się do schowania rzeczy. Czy to ubranek maluszka czy też innych drobiazgów, gdy podrośnie. 

5. Przygotuj wszystko, co potrzebne przed porodem 

Znalezione obrazy dla zapytania wyprawka dla niemowlaka

Dosłownie wszystko! Ugotuj jedzenie, zawekuj i zamroź. W pierwszych dniach po porodzie na pewno nie będziesz miała ochoty stać przy garach, a jeść  coś musisz. Stołowanie się w knajpach i zamawianie jedzenia nie jest najtańszym rozwiązaniem. 

Zawczasu możesz też kupić rzeczy dla dziecka, które na pewno się przydadzą. Pieluchy, kosmetyki, ubrania – to wszystko możesz kupić znacznie wcześniej. Skoro masz czas – szukaj promocji. To właśnie dzięki nim będziesz mógł zrobić zakupy w sporo niższych cenach. A to kolejny krok, który pozwoli Ci na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

6. Zapisz się do programów lojalnościowych

Podobny obraz

Najlepsi i najwięksi producenci produktów dla dzieci zawsze oferują kluby członkowskie, do których możesz się zapisać. To świetna promocja dla firmy – ze swoją ofertą dociera prosto do osób, które są nią zainteresowane. Nie ma też obaw, że nowości pozostaną niezauważone przez rodziców. A na jakie korzyści Ty możesz liczyć? To najczęściej próbki produktów. Niech nie zwiedzie Cię nazwa „próbki”. To zazwyczaj pełnowymiarowe produkty albo ich zestaw. Czasami możesz też dostać różne przydatne gadżety – kocyki, miseczki, łyżeczki, śliniaki. Młodzi rodzice na pewno docenią szereg informacji i opracowań o pielęgnacji dziecka, wyżywieniu i rozwoju w pierwszym roku życia. 

Szczęściarze mogą liczyć na znacznie więcej, bo na testowanie produktów. W zamian za opinię mogą otrzymywać np. zapas mleka modyfikowanego na pierwszy rok życia czy najnowszy model laktatora. 

7. Nie kupuj gotowej żywności dla dzieci

Znalezione obrazy dla zapytania gotowa zywność dla dzieci

Karmienie piersią to nie tylko najzdrowsze rozwiązanie dla Twojego malucha, ale też znaczna oszczędność pieniędzy. Mleko modyfikowane kosztuje i to nie mało. Oprócz tego musisz przecież kupić szereg akcesoriów – butelki, smoczki, wyparzacze i tak dalej. Karmiąc piersią te koszty Cię nie interesują. Gdy niemowlę będzie gotowe do przyjmowania innych pokarmów również zrezygnuj z gotowych słoiczków. Szczególni łatwo jest przygotować owoce i warzywa. Wystarczy je przetrzeć na papkę a już bez problemu będziesz mógł je podać dziecku. Unikniesz nie tylko dużego wydatku, ale też chemii, która jest zawarta w słoiczkach i tubkach. 

8. Zbieraj ubrania i zabawki od znajomych

proszek do prania dla dzieci bobini-2-4

Ktoś chce Ci oddać ubranka po swoim dziecku? A może ma niepotrzebne już zabawki? Weź to wszystko! Małe dzieci rosną bardzo szybko i nie sposób jest zniszczyć ubrania w tym czasie. Może okazać się, że część z nich jest w ogóle nieużywana. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje wielu ubrań, z których szybko wyrośnie. Ceny ich jednak nie są wcale niskie. Korzystaj więc z każdej możliwości. Podobnie z zabawkami – nigdy nie wiesz, czym Twoje dziecko będzie chciało się bawić. Nie ma sensu kupować wielu zabawek, bo dziecko szybko się rozwija i może okazać się, że po miesiącu nie będzie już zainteresowane ulubioną do tej pory zabawką. Oszczędności w tym przypadku są naprawdę bardzo duże! Tym bardziej, że później będziesz mógł przekazać paczkę komuś innemu.

9. Grupy w portalach społecznościowych

Znalezione obrazy dla zapytania grupy dla mam

Dzięki zapisaniu się do grup skierowanych do rodziców będziesz mógł skorzystać z wielu sposobów na oszczędność. W jakim temacie? Praktycznie w każdym! Wiele osób chętnie oddaje nieużywane już rzeczy dla dzieci, aby tylko… nie zajmowały miejsca w domu. W ten sposób możesz dostać praktycznie wszystko: od łóżeczka, przez wózek na ubraniach kończąc. Czasami to nietrafiony prezent, a czasami po prostu ktoś z tego nie korzysta. Szukaj też grup tematycznych. W ten sposób nie zapłacisz na przykład za naukę noszenia w chuście, pomoc laktacyjną i wiele innych przydatnych rzeczy. Często też zyskasz kompana (kompankę) do spacerów, a później siedzenia z dziećmi w piaskownicy. 

10. Używaj wielorazowych pieluszek

Znalezione obrazy dla zapytania wielorazowe pieluszki

Zostawiliśmy na koniec, bo ten pomysł nie każdemu się podoba. Trzeba jednak przyznać, że używanie jednorazowych pieluch to spory koszt podczas wychowania dziecka. Nie ma dnia, w którym pieluchy nie szłyby w ruch. Oczywiście – do pewnego momentu życia, jednak musisz się liczyć z tym wydatkiem co najmniej przez 2 pierwsze lata. 

Aby zaoszczędzić proponujemy kupić wielorazowe pieluchy. Dziś są one zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat temu. To nie tetra, a kolorowe, bawełniane majteczki z wkładami i warstwą nieprzemakalną. Gdy dziecko zrobi siku musisz zmienić tylko ten wkład. W innym przypadku niestety trzeba zmienić całe majtki. Jeśli nie wyobrażasz sobie zmiany wielorazowych pieluszek poza domem sposób możesz chociażby stosować wyłącznie w nim. Każdy pampers zużyty mniej to oszczędność, co przy dzieciach na pewno się przyda. 

.