10 ras psów najlepszych dla dzieciNiektóre rasy psów uznawane za niebezpieczne, a inne zaś za szczególnie dobrych opiekunów. Takie zresztą było pierwsze przeznaczenie psów w ludzkich domostwach – stróżowanie. Nie zawsze chodziło o ochronę przez obcymi, a często o opiekę nad… dziećmi. Oto 10 ras psów, które są szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

1. Staffordshire Bull Terrier

Psia niańka – tak nazywany jest w kraju, z którego pochodzi. Są niezwykle przyjazne, cierpliwe i troskliwe. Nie tylko będą towarzyszyły dzieciom we wszystkich zabawach z uśmiechem na pysku, ale też obronią je przed potencjalnym niebezpieczeństwem. To pies o bardzo zrównoważonym charakterze, którego nie da się wyprowadzić z równowagi. Mimo tego, że jest niewielkich rozmiarów jest psem pewnym siebie, odważnym i inteligentnym. Otwarty na świat i ludzi chce zawsze i wszędzie towarzyszyć człowiekowi. Taki trochę piesek-klaun, ale bardzo pozytywny. Wśród nieznających tej rasy może budzić respekt. Staffik może pochwalić się bowiem niezwykle muskularną budową i bardzo dużą siłą.

2. Nowofundland

Nowofundland to duży, masywny pies. Od początku był wykorzystywany do pomocy. Dźwigał ciężary, ratował ludzi. Teraz również pilnuje dzieci. To taki słodki misiek, który zawsze jest zadowolony i dba o swoich najbliższych. Życie towarzyskie obserwuje raczej z boku, chociaż potrafi się puścić w szał zabawy. Przecież on też lubi ruch i musi się wybiegać.Nie bój się, że zrobi coś dziecku, szybciej zadba, aby nic mu się nie stało. Jest świadomy swojej wielkości i wagi. Łatwy w tresurze sprawdza się nawet dla osób niedoświadczonych w tresurze.

3. Berneński pies pasterski

Jak sama nazwa wskazuje to pies, który pasł. Co prawda owce na halach, ale ze względu na swój charakter i urodę szybko zaskarbił sobie serca ludzi na całym świecie. jest bardzo łagodnie nastawiony do wszystkich ludzi, dzięki czemu odnajduje się wszędzie i z każdym. Lubi wszelki kontakt z człowiekiem – może być przytulany, głaskany, ale też wykorzystywany do pomocy. Opieka nad dzieckiem pozwala mu na zaspokojenie swoich potrzeb bliskości, ale też na ciągły ruch, który berneńczyk uwielbia. Jedynym utrudnieniem dla psa tej rasy w Polsce jest… sezonowa wysoka pogoda. Berneńczyk bowiem bardzo źle znosi upały.

4. Bokser

Jeszcze kilkanaście lat temu był jedną z najpopularniejszych ras w Polsce. Sprawdzał się praktycznie dla każdego. Piękny, inteligentny i zdyscyplinowany. Może pochwalić się anielską cierpliwością. Uwielbia dzieci w każdym wieku – od niemowlaków, które będzie pilnował, przez starsze, z którymi wda się z wielogodzinną zabawę. Dla nastolatków bokser również będzie idealny towarzyszem. Szybko i niezwykle mocno się przywiązuje, a do tego nie przepada za obcymi.

5. Buldog Francuski

Świetny wybór dla rodzin, które chcą mieć małego pieska. Buldog francuski dorasta do połowy łydki, ale za to jest mocno zbudowany. Bez problemu odnajdzie się on w domu z małymi dziećmi. Szybko uciekanie, chętnie się pobawi  i wybaczę wiele małym rączkom. Mimo swojej budowy lubi ruch i zabawę, ale nie sprawi przy tym niebezpieczeństwa dla dziecka. Nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji, a jedynie ochrony przed wysokimi temperaturami.

6. Owczarek szkocki colie

To typowy pies pasterski, który aby żyć potrzebuje pracy zadaniowej. Tym zadaniem może być właśnie pilnowanie dzieci. Będzie z niej szczególnie zadowolony, bo stale będzie z człowiekiem, a do tego będzie mógł się pobawić. Doskonale odnajduje się w atmosferze rodzinnej, stając się jej częścią. Owczarek colie to pies bardzo łagodny i bardzo lojalny.

7. Jack Russell Terier

Oglądałeś film Maska i pamiętasz czworonożnego przyjaciela tytułowego bohatera? To właśnie Jack Russell Terier. Mały, niezwykle inteligentny i bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi.  Nie wytrzyma długo zamknięty w mieszkaniu, bo to prawdziwy wulkan energii. Sprawdzi się jako towarzysz bardzo aktywnej rodziny, chociaż same zabawy z dziećmi to mu zdecydowanie za mało. Będzie się po prostu dobrze bawił – nie pokaże nawet śladu agresji, ale też nie obroni. Ot, taki kumpel na placu zabaw.

8. Pudel

W latach 80. Pudel był marzeniem niejednego psiarza, ale dziś  nie spotkasz ich za często. Kojarzy się z przepięknymi lokami, które można golić na wiele ciekawych sposobów. Słyną ze swojej urody, ale też uwielbienia do… zabiegów pielęgnacyjnych.  Są nie tylko piękne, ale przede wszystkim inteligentne. W rankingach zajmują najwyższe pozycje. Pudel to pies bardzo otwarty na ludzi i lubiący towarzystwo. Jest bardzo delikatny i w zamian za miłość będzie oferował wszystko to, co tylko będzie mógł. Ten pies występuje w wersji miniaturowej, średniej lub wielkiej. Która jest najlepsza dla dzieci? Każda!

9. Goldenretriver

To właśnie do goldenów przylgnęła łatka „psa rodzinnego”. Piękny, chętny do zabawy, towarzyski. Na pierwszy rzut oka idealny pies dla dzieci w każdym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że golden to typowy pies myśliwski, a więc potrzebujący wiele ruchu i treningu. Do tego długa sierść wymaga dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Inaczej w domu będziesz miał wszędzie dywany z jasnej sierści pupila. 

10. Labrador

Kolejna rasa, która zasłynęła jako idealna dla dzieci. Czy faktycznie tak jest? Ich największą zaletą jest opanowaniei zrównoważony charakter. Lubią pieszczoty i zabawy. Idealnie sprawdzają się jako pomoc przy osobach chorych i niepełnosprawnych, ale też przy najmłodszych dzieciach. Lubią aktywnie spędzać czas i potrzebują bardzo dużo uwagi. Są mniej obsługowe niż goldeny, a charaktery bardzo podobne.

.