10 ras psów, które znajdują się na liście niebezpiecznychNiektóre psy budzą strach już samym wyglądem. Nie muszą nawet szczęknąć, aby chcieć uciekać, gdzie pieprz rośnie. Czy aby słusznie? Wielu przedstawicieli tych ras mieszka wokół nas i gdyby nie oficjalna lista, na których są one określone jako niebezpieczne, nikt by je o to nie posądzał. Oto 10 ras psów, które są uznawane za niebezpieczne.

1. Amerykański Pit Bull Terrier

Taka rasa psów od wielu lat widnieje na polskiej liście ras niebezpiecznych. Co miał na myśli ustawodawca? Tego nie wie nikt. Rasa taka w Polsce bowiem… nie istnieje. Jedni mówią, że na pewno chodzi o amstaffy, drudzy że o pit bulle. Można domyślać się, że amerykański Pit Bull Terrier to po prostu… amerykański pitbull uznany przez związek kynologiczny w USA. Wiele lat temu, gdy uskuteczniano walki psów, w potocznym języku używano słowa pit jako określenie psa walczącego. Nie da się jednak określić jednolitego wyglądu takiego psa. Oczywiście jest wzorzec, który jednak daje tak szerokie ramy opisy, że da się do niego podciągnąć  nawet pudla.

2. Pies z Majorki

To pies, który powstał do walk. Początkowo pływał z odkrywcami po całym świecie i dostarczał im rozrywki. Z czasem jednak osiadł w hiszpańskiej ziemi. Tam wymyślono mu nowego przeciwnika, którym były byki. Walki zwierząt można było oglądać na arenach. Gdy ich zakazano o psie z Majorki zapomniano.

Do czasu aż grono ich fanatyków postanowiło zadbać o dalsze istnienie rasy i uznanie jej w FCI. Dziś pies z Majorki nie jest psem agresywnym, a zrównoważonym i spokojnym. Współpracuje z człowiekiem, a wręcz jest mu całkowicie oddany. Lubi towarzyszyć rodzinom, do dzieci wykazuje znaczny instynkt opiekuńczy.

3. Buldog Amerykański

Kolejny pies uważany za rasę agresywną ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie. Wykorzystywano go do szczucia zwierząt na arenach. Walczył z innymi psami, bykami czy niedźwiedziami. Dziś to typowy pies użytkowy. Szczególnie popularny w Ameryce, gdzie pilnuje obejścia. Idealny za stróża oraz obrońcę.

4. Dog argentyński

Oryginalnie nazywa się Dogo Argentino. To bardzo duży pies. Pochodzi, jak nazwa wskazuje, z Argentyny, gdzie używany był do polowania na pumy i inną dziką zwierzynę. Dziś nadal wykorzystuje się jego zdolności, ale w innym celu. To idealny pies służbowy. Nadaje się na psa stróżującego, ale też po prostu na towarzyszącego.

Dog argentyński jest psem spokojnym i opanowanym. Prawie nie szczeka. Szybko zżywa się z człowiekiem i staje się członkiem rodziny, której będzie słuchał i bronił. Nie toleruje obecności innych zwierząt, a szczególnie samców. Wymaga dużej ilości ruchu i inteligentnej zabawy.

5. Pies Kanaryjski

Nazywany też Perro de Presa Canario. Nazwa wskazuje na kraj pochodzenia. Początkowo używany był on do pilnowania bydła, stróżowania obejścia oraz do walk z innymi zwierzętami. Dziś często nadal wykorzystywany jest przez farmerów. Coraz częściej jednak hodowany jest jako typowy pies towarzyszący.

Dogo Canario swoim wyglądem wzbudza strach. To pies duży, masywny. Jest do tego opanowany w każdej sytuacji. Gdy wyczuje zagrożenie reaguje szybko i skutecznie.  To pies bardzo dostojny i pewny siebie. Piekielnie inteligentny i uparty, ale mimo to chętnie współpracuje z człowiekiem.

6. TosaInu

Duży i masywny pies z kraju małych ludzi, czyli z Japonii. Stworzony i wykorzystywany do walk. Przez lata były zagrożone wyginięciem, jednak przetrwały. Nadal służą do walk psów, które w Japonii są dozwolone. Na szczęście coraz częściej towarzyszą też ludziom w codziennym życiu. Odnajdują się w nim doskonale – niezwykle mocno przywiązują się do rodziny, w tym szczególnie mocno do dzieci. Nie stanowią mu problemu również inne zwierzęta. To nie tylko towarzysze zabaw, ale też i obrońcy. Hodowane w rodzinnych warunkach są psami posłusznymi i oddanymi.

7. Rottweiler

To pies pochodzący z Niemiec. Był wykorzystywany jako pies pasterski, szczególnie do pomocy przy zaganianiu zwierząt do rzeźni. Dopiero z czasem został psem obronnym, a ponad 100 lat temu oficjalnie ogłoszony psem policyjnym.

Rotwailer nie jest łatwym psem. Wymaga twardej ręki i konsekwencji w prowadzeniu, bojest pewny siebie i lubi dominować. Zrównoważony, samodzielny i chętny do nauki. Idealnie odnajduje się podczas szkoleń. Wierny swojemu przewodnikowi i szczególnie nieufny wobec obcych.

8. AnatolianKarabash

Pochodzący z Turcji pies do stróżowania i obrony. Używany do tego zarówno przez ludzi, jak i wojsko. To pies silnie terytorialny, którego pierwotne instynkty przebijają wszystkie inne. Jest wysoki i budzi postrach już samym wyglądem.

Ma wszystko to, co było mu potrzebne do pilnowania. Łatwo się uczy i chętnie przyswaja wiedzę. Potrzebuje jednak konsekwentnego opiekuna, bo jeśli tylko zauważy przewagę intelektualną nad nim – od razu go zdominuje. Nie lubi obcych, chociaż swojej rodzinie nie szczędzi miłości i zaufania. 

9. Moskiewski stróżujący

To pies, który wie czego chce, a czego nie. Na pewno nie chce mieć w swoim otoczeniu obcych. Ani zwierząt ani ludzi. Z członkami własnej rodziny nie ma takiego problemu i nawiązuje z nimi silną więź. Jest zrównoważony, ale sprowokowany na pewno nie odpuści. Jego siła i umiejętności sprawiają, że wymaga szkolenia. Nie jest to jednak duży problem, bo dla swojego przewodnika zrobi wszystko. Moskiewski pies stróżujący odnajduje się w niskich temperaturach i znaczną aktywność.

10. Owczarek kaukaski

Wielki pies z Kaukazu. Najpierw pilnował owiec przed złodziejami i innymi zwierzętami w górach, dzięki czemu zawdzięcza swoje futro. Później wykorzystywany też jako pies stróżujący i obronny. Lepiej nie wchodzić na jego terytorium, bo nie odpuści. Tym bardziej, że owczarki kaukaskie nie przepadają za towarzystwem, a szczególnie obcych osób. Niedoświadczony opiekun może mieć problem z psem tej rasy, bo lubią one dominować, a o swoje walczą siłą. Tej im nie brakuje.

.