10 najpopularniejszych ras kotówKoty towarzyszyły człowiekowi zawsze. Mają swoje charaktery i są znacznie bardziej niezależne od innych gatunków zwierząt. Musi się, że człowiek oswoił sobie psa, a kot oswoił sobie człowieka. Coś w tym jest, bo w relacji tej to kot stawia warunki i rządzi. Jeśli pokocha swojego człowieka zrobi to bezgranicznie. Najczęściej kota wybiera się ze względu na jego wygląd. Oto 10 najpopularniejszych kotów na świecie. a którego Ty chciałbyś mieć?

1. Kot perski

Prze jednych uważany za najpiękniejszą rasę na świecie, przez innych zaś – za wiecznie obrażoną. Jak nie patrząc kot perski zwraca na siebie oczy każdego. Jego cechą charakterystyczną jest gęste, długie futro i spłaszczona czaszka. Występuje w wielu kolorach. Nie ma rozwiniętego zmysłu łowieckiego, przez co kot ten lubi po prostu… leżeć i pięknie wyglądać.

2. Sfinks

O jego pochodzeniu prosto z egipskich piramid i czasów starożytności krążą legendy. Prawda jest jednak taka, że rasa tego kota ma bardzo krótką historię, bo zaczęła się dopiero w 1966 r. W wyniku swoistej mutacji kotka urodziła dwa łyse kocięta i to one dały podstawę do dalszej hodowli. Sfinks zazwyczaj nie ma sierści wcale, chociaż czasami występuje ona na nosie, uszach i ogonie. Wygląda dość specyficznie, ale… zapewne jak większość kotów bez sierści.

Była sierść, to teraz jej brak.

3. Kot syjamski

To jedna z najdłużej znanych ras kotów na świecie. mają charakterystyczne umaszczenie: ciemne uszy, pysk, łapy ogon, a pozostałą sierść znacznie jaśniejszą. Egzotycznego wyglądu dodają im niebieskie oczy. Syjamy to koty niezwykle inteligentne. Przywiązują się do właścicieli, ale są bardzo towarzyskie i lubią odwiedziny innych osób. To rasa, której przedstawiciele żyją bardzo długo, bo nawet 20 lat.

4. Brytyjski krótkowłosy

Tego przedstawiciela kociej rasy nie sposób pomylić z innym. Ma przepiękne srebrne futro i złote oczy. Mało kto wie, że oficjalnie uznanych jest aż… 150 odcieni jego sierści! Mogą być one jednokolorowe, ale równie dobrze dwu- i trójbarwne. Charakterystyczna jest też jego budowa ciała. Szeroka klatka piersiowa, muskularne ciało, krępe nogi. Ma też wyjątkowy pysk z krótkim i szerokim nosem. Charakter też ma iście anielski – spokojny, nienachalny, ale bardzo przywiązany i towarzyski. Lubi bliskość człowieka, ale też odnajduje się w chwilowej samotności.

5. Maine coon

Ten kot może… budzić postrach! To jedne z największych kotów na świecie, a jego wielkość dodatkowo „potęguje’ długa, piękna sierść. Najdłuższa jest na brzuchu, pośladkach oraz na szyi. Wielu jej wielbicieli podkreśla, że to kot, który nie przypomina innych kotów. Szczególnie jeśli chodzi o charakter – są one niezwykle towarzyskie i prospołeczne. Do tego inteligentne i chętnie współpracujące z człowiekiem. Taki pies w kocim wydaniu.

6. Norweski leśny

Jak sama nazwa wskazuje wywodzi się od dzikiego kota żyjącego w lesie. Ma niezwykle mocno rozwinięty zmysł łowczy. Polowania do dziś ułatwia mu budowa anatomiczna. Ma przepiękną sierść, która chroniła go przed chłodem północy. Do dziś kot ten woli chłodniejsze temperatury. Norweski leśny lubi ludzi i chętnie z nimi mieszka. Jest jednak na tyle inteligentny, że nie pozwala sobie wejść na głowę. Co to oznacza? Lubi zabawę i pieszczoty, ale tylko do momentu, w którym on chce.

7. Kot bengalski

To mieszanka, która jest wynikiem krzyżówki kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Ma wyjątkową sierść – krótką, gładką, przylegającą i błyszczącą. Do tego tworzy ona bardzo ciekawe cętki. To koty idealne do domu, w którym są dzieci. Za najmłodszymi towarzyszami wprost przepadają i chętnie codziennie się z nimi bawią. Potrafią nawet wydawać odgłosy przypominające odgłos dziecka. Koty bengalskie są bardzo inteligentne i opanowanie takich sztuczek jak aport,  chodzenie na smyczy czy przyjście na zawołanie nie stanowią im żadnego problemu.

8. Kot rosyjski niebieski

Przepiękny kot o niebiesko-szarej barwie futra i niebieskiej skórze. Wybiera sobie jednego przyjaciela, dla którego zostaje wierny do końca życia. Będzie pokazywał swoją miłość każdego dnia i to bardzo mocno. To dobry towarzysz codziennych czynności, ale też podróży. Uwielbia jeździć samochodem. Jest bardzo inteligentny i bez problemu odróżnia swoich od obcych. Tych drugich widuje jednak niechętnie.

9. Szkocki zwisłouchy

Ta rasa powstała w latach 60. XX w. w Szkocji przez… przypadek. Były jednak tak ciekawe, że dziś mają wielbicieli na całym świecie. Ich charakterystyczne uszy stały się wizytówką. W połączeniu z wielkimi oczami i błagalnym w nich wzrokiem tworzą całość, dzięki której zmięknie serce każdego twardziela. To koty niezwykle towarzyskie, ale nie nachalne. Lubią polować, ale nie są za bardzo zwinne i skoczne. Zazwyczaj obierają sobie jednego przyjaciela i to z im dzielą swoje życie.

10. Pixie Bob

To kot pochodzący z USA, a z wyglądu przypomina rysia rudego. Najprawdopodobniej tak właśnie powstała rasa – przez skrzyżowanie kota dzikiego z domowym. Ma charakterystyczne umaszczenie z cętkami oraz krótki, zwisający ogon. Na pierwszy rzut oka może wydawać się słodkim i uległym kotem. Nic bardziej mylnego. Ten kot wie, czego chce i będzie do tego dążył. Nie znajdziesz w nim słodkiej przytulanki, a zdecydowanego towarzysza życia.

.