10 muzyków wszechczasówPowtarzając za polskim klasykiem: śpiewać każdy może. Ale nie każdy robi to w taki sposób, że wciąż żyje w sercach, głowach i uszach swoich fanów. Oto 10 muzyków, którzy nie tylko zmienili branżę muzyczną, ale na pewno przetrwają kolejne wieki jako muzycy wszechczasów. Znasz ich wszystkich?

1. FreddieMercury

Tego faceta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. FreddieMercury to zdecydowanie jeden z najsławniejszych brytyjskich muzyków. Był liderem zespołu Queen. Prowadził się różnie, co miało wpływ na jego przedwczesną śmierć. Zmarł w wieku 45 lat na skutek powikłań z AIDS. Kontrowersyjny w każdym calu. Hipnotyzował głosem, nie pozwalał odwrócić od siebie wzroku na koncertach. Większość jego utworów z marszu zyskało miano kultowych. Największe hity, które zna każdy? To zdecydowanie BohemianRhapsody, We Are The Champions,Don’t Stop Me Now,The Show Must Go On, czy nagrany razem z wspólnie z Davidem Bowie’emUnder Pressure.

2. Jim Morison

Człowiek orkiestra. Muzyk, wokalista, poeta, reżyser, scenarzysta, aktor. Zasłyną jako lider zespołu The Doors. Wszystko to zrobił przed skończeniem 27 roku życia, bo to właśnie w tym wieku pożegnał się z życiem.Nigdy nie podano prawdziwej przyczyny, chociaż najbardziej prawdopodobny scenariusz to  przedawkowanie heroiny.

The Doors Morrison utworzył razem z Rayem Manzarkiemw 1965 r. Zespół funkcjonował tylko 7 lat, bo został rozwiązany po śmierci artysty. W tak krótkim czasie wydali wiele piosenek, które przeszły do historii. To m.in.  Riders On The Storm, Light My Fire czy Break On Through.

3. Michael Jackson

Michael Jackson nazywany Królem Popu. Jego produkcje to dzieło skończone pod każdym względem. Pozostawił po sobie całe mnóstwo hitów. Już po pierwszych nutach każdy poznatakie kawałki jak Thriller, Dirty Diana, SmoothCriminalczyBillie Jean.

Na muzycznej scenie występował od najmłodszych lat i od razu wszystkich zachwycał. Z biegiem czasu zaczął pracować na własne nazwisko. Znany był z perfekcyjnego wykonania wszystkich swoich utworów. Jego życie prywatne jednak budzi kontrowersje do dziś. Wybielenie skóry, kilkanaście operacji plastycznych, podejrzenie o pedofilię. Zmarł nagle w 2009 r. w wyniku przedawkowania leków, od których zresztą był uzależniony. Pośmiertnie wydana była jeszcze jedna płyta tego artysty.

4. Kurt Cobain

Legenda grunge’u, bez niego ta muzyka nie byłaby taka sama. Kurt Cobainoraz jego przyjaciel KristNovoselic w 1987 roku założyli zespół Nirvana. Przetrwał on do 1994 r., w którym wokalista i gitarzysta w jednym popełnił samobójstwo. Do tego czasu jednak zdążył zostawić po sobie wiele tytułów, które wciąż żyją wśród wielu fanów. Nirvana wydała trzy album: „Bleach”,„Nevermind” oraz „In Utero”. To właśnie na nich znalazły się takie hity jak: SmellsLikeTeenSpirit, Come As YouAreczy Lithium iAbout A Girl.

5. Jonis Joplin

Jeśli ktoś raz słyszał wykonanie tej piosenki na pewno zapamiętał jej głos i charyzmę. Łączyła w swojej twórczości różne gatunki m.in. rock, soul i blues. Wszechstronnie uzdolniona, a swoją przygodę artystyczną zaczęła od malarstwa. Śpiewała między innymi w zespołach Big Brother& the Holding Company. Zmarła w 1970 r. po przedawkowaniu mieszankiheroinowo-morfinowej. Krótkie życie nie przeszkodziło jej w dużej karierze. Magazyn “Rolling Stone” umieścił Joplin na 46. miejscu w rankingu 100. Największych Artystów Wszech Czasów.

6. Jimmy Hendrix

To bez wątpienia jeden z najważniejszych gitarzystów w historii muzyki na całym świecie. Kolejny artysta, który zmarł w wieku 27 lat, kolejny który najprawdopodobniej przedawkował. Mimo to Hendrix do dziś jest wzorem dla rockowych gitarzystów. Jego wykonani taki utworów jak Purple Haze, Hey JoeczyVoodoo Child do dziś powodują ciearki u niejednego słuchacza. Do dziś uchodzi za najbardziej wpływowego gitarzystę wszechczasów i niedościgniony wzór.

7. Bob Marley

Ten artysta przenosi nas w zupełnie inne klimaty. Bob Marley to jamajski wokalista reggae. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na świecie. wszystko dzięki swojej twórczości. Najwięcej utworów powstało we współpracy z zespołem The Wailers. wydał on kilkanaście albumów, na których znalazły się takie utworzy jak: No Woman, No Cry, Redemption Song, CouldYou Be Loved, Buffalo Soldier, JammingczyGet Up, Stand Up.

8. Elvis Presley

Król, który nigdy nie umarł. A już na pewno wciąż żyje jego legenda i wielu jego fanów. Jego głównym atutem był śpiew, ale Presley był też aktorem. Wystąpił m.in. w “Viva Las Vegas”, a do tego nagrał kilkadziesiąt albumów. Love Me Tender, Can’t Help Falling In Love,It’sNow Or Never“,Viva Las Vegas zna prawie każdy człowiek, nie tylko fan Presleya.

9. James Brown

To dopiero człowiek legenda. Gdyby nie James Brown nie znalibyśmy takich gatunków muzycznych jak funk, R&B czy soul. Muzyk ma na koncie aż kilkadziesiąt albumów, z takimi hitami jak I Got You (I Feel Good), Get Up (I FeelLikeBeing A) Sex Machine czy Living In America.O muzyce Browna można pisać godzinami: pełne energii, brzmienia,poruszająca, zachęcająca do tańca. O wiele lepiej jednak się go słucha.

10. Bob Dylan

Często to właśnie Bob Dylan wskazywany jest jako najważniejszy z najważniejszych muzyków na świecie. Zmienił znaczenie ballady folkowej, wtrącił nowe życie w stare piosenki. Dał się poznać jako kompletny muzyk. Dopiero po tym skupił się na budowaniu własnego dorobku. Bob Dylan to autor takich utworów jak „SubterraneanHomesick Blues”, „Like a Rolling Stone”, „PositivelyFourthStreet” czy „Knockin’ on Heaven’sDoor”. 

.