10 kwiatów doniczkowych, które trująUwaga, mogą być śmiertelne!

Niebezpieczne są dla wszystkich – dorosłych, dzieci, zwierząt. Nawet podstawowa pielęgnacja wymaga specjalnej ostrożności. Większość z nich zawiera szkodliwe substancje, które mogą podrażniać skórę oraz błony śluzowe, prowadzić do obrzęków, zaburzeń oddychania, zatruć. W najcięższych sytuacjach może nawet dojść do palpitacji serca, konwulsji i śpiączki. Spokojnie – znacznie częściej jednak występuje wysypka i swędzenie. 

1. Gwiazda betlejemska 

Znalezione obrazy dla zapytania gwiazda betlejemska

Czyli wilczomlecz piękny lub nadobny. Jak wszystkie wilczomlecze to roślina trująca. Szczególnie popularna jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Najgorzej mają osoby uczulone na nią, bo sam kontakt z roślina może wywołać szereg objawów chorobowych. Najlżejszy to podrażnienie skóry. Niebezpieczne jest też jej zjedzenie. Kilka listków lub owoców może bowiem doprowadzić do bardzo poważnego zatrucia. 

2. Diffenbachia 

Znalezione obrazy dla zapytania diffenbachia

To jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Przy zmianie pogody wypuszcza charakterystyczne soki. Zarówno one, jak i sok po uszkodzeniu rośliny (kwiatu, łodygi, liści) są bardzo trujące. Mogą powodować duży obrzęk. Pojawia się ból wywołany podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Częstym objawem zatrucia jest też zapalenie spojówek. 

3. Bluszcz pospolity  

Znalezione obrazy dla zapytania bluszcz

To bardzo popularne w naszym kraju pnącze. Jest to niewymagająca roślina, która szybko pięknie oplata pobliskie elementy. Każda część tej rośliny jest trująca. Również jego owoce zawierają saponin. To substancja, która podrażnia skórę i spojówki. Skutki jej działania mogą być jednak znacznie poważniejsze: biegunka, zatrzymanie oddechu, halucynacje, odrętwienia oraz alergię. 

4. Narcyzy

Znalezione obrazy dla zapytania narcyz

Te kwiaty lubi większość z nas – przecież zwiastują wiosnę. Do tego są piękne oraz mają intensywny zapach. Popularne są szczególnie przed Wielkanocą, gdy sprzedawane są w niewielkich doniczkach. Patrzeć można, wąchać też jeść – już nie. To bardzo trująca roślina. Wystarczy niewiele, aby się nią zatruć. To powód, dla którego nie można narcyzów sadzić blisko warzywniaków. Nawet wprawione oko może mieć problem z odróżnieniem go od młodej cebulki. Efekty tego są za to bardzo bolesne. 

5. Lilia

Znalezione obrazy dla zapytania lilia

Te kwiaty zna każdy. Przepiękne kwiaty o wyjątkowym zapachu szczególnie często są wykorzystywane do ozdoby bukietów. Przy pracy z nimi trzeba jednak uważać, bo zawierają one alkaloidy. Szczególnie duże stężenie tego związku mają odmiany długokwiatowe. Spożycie ich powoduje silne zatrucie organizmu. Najczęstszymi objawami są bóle brzucha i zawroty głowy. Na szczęście groźne jest wyłącznie spożycie tej rośliny, a wąchanie jej nie przynosi żadnych negatywnych skutków.

6. Fikus 

Znalezione obrazy dla zapytania fikus

Zwany jest też figowcem. Po złamaniu pędu lub liścia wycieka z niego gęsty, biały sok. To właśnie on jest przyczyną alergii. Jego skład jest zbliżony do lateksu. Roślina negatywnie działa na połowę osób z alergiami wziewnymi. Warto też pamiętać, że im mniejsza odmiana fikusa tym większe zawiera stężenie alergenów. Również spożycie części rośliny jest niebezpieczne. Wywołuje ono zatrucie, a podstawowe objawy to ból brzucha, ślinotok, biegunka, wymioty, duszności. Do tego może wywoływać stany zapalne skóry oraz oczu. 

7. Oleander 

Znalezione obrazy dla zapytania oleander

Ten przepiękny kwiat przypominający krzew rośnie szczególnie w krajach basen Morza  Śródziemnego. Tam występuje dosłownie wszędzie. Obfite i kolorowe kwiaty przyciągają oczy niejednej osoby. Warunki klimatyczne w Polsce nie pozwalają na hodowlę na zewnątrz przez cały rok. Idealnie sprawdza się jednak jako roślina doniczkowa, która latem zdobi balkony i tarasy. Piękny wygląd oleandra jest jednak bardzo zdradziecki. Zawiera on substancję, która zaburza funkcjonowanie serca. Może prowadzić do drgawek i ogólnego zatrucia organizmu. Sok, który dostanie się na skórę może też powodować jej podrażnienie. Toksyczny związek powoduje zanik czucia w ustach, wymioty, rozszerzenie źrenic. Pocieszeniem jest fakt, że smak liści i kwiatów jest bardzo nieprzyjemny, a żeby doszło do zatrucia trzeba zjeść znaczną ilość rośliny.

8. Skrzydłokwiat 

Znalezione obrazy dla zapytania skrzydłokwiat

Roślina o dużej urodzie. Szczególną ozdobą są jego kwiaty – duże, białe, kontrastujące z głęboką zielenią. Skrzydłokwiat zawiera w sobie trujące szczawiany wapnia. Gdy dostaną się one do ust mogą wywołać podrażnienia śluzówki jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Powoduje też obrzęk górnych dróg oddechowych. 

9. Kitnia 

Znalezione obrazy dla zapytania kitnia

To jeden z najpopularniejszych kwiatków domowych. Jej charakterystyczne kwiaty, białe albo czerwone, zachęcają do przyglądania się, a nawet dotknięcia tego kwiatka. Uwaga, to podstęp! Kwiaty tej rośliny są bardzo toksyczne. Substancje w niej zawarte mogą spowodować podrażnienie błon śluzowych, intensywne pieczenie. Uwaga, aby szczególnie dzieci nie brały jej do buzi.  To może spowodować podrażnienie jamy ustnej, warg i języka. Objawami charakterystycznymi są też silne ślinienie się, wymioty i trudności w połykaniu. 

10. Monstera

Znalezione obrazy dla zapytania monstera

Piękna monstera zdecydowanie powinna stać z dala od dzieci i zwierząt. Samo jej dotknięcie nie jest problemem, jednak już  rozcięcie – tak. Wydobywa się z niej bowiem trujący sok, który powoduje podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego. Jednym z  podstawowych objawów jest też pieczenie spojówek. 

.